poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Służba bezpieczeństwa w zakładzie pracy

Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników,  ma obowiązek stworzyć służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innym rodzaju pracy.


Utworzenie komórki służby bezpieczeństwa i higieny pracy nie zwalania pracodawcę oraz osoby kierujące pracownikami  z odpowiedzialności za utrzymanie bezpieczeństwa.  Kierownicy, mistrzowie czy brygadziści w dalszym ciągu ponoszą odpowiedzialność karną z zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownicy służb bezpieczeństwa ponoszą odpowiedzialność za niedopatrzenia wynikające z zakresu ich działalności. Do zakresu obowiązków służ bezpieczeństwa można zaliczyć:

Dbanie o bezpieczeństwo w zakładzie pracy poprzez monitorowanie zagrożeń zawodowych oraz informowanie kierowanie wniosków do pracodawcy w celu ich usunięcia.

Kontrola nad przestrzeganiem przepisów i warunków pracy bhp.

Sporządzanie i przedstawianie pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.


Udział w ocenie założeń i dokumentacji dotyczących modernizacji zakładu pracy albo jego części, a także nowych inwestycji, oraz zgłaszanie wniosków dotyczących uwzględnienia wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w tych założeniach i dokumentacji.

Nadzorowanie nad dotychczasowymi procesami produkcji a także zgłaszanie wniosków dotyczących nowo wprowadzonych procesach produkcyjnych.

Udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz w opracowywaniu wniosków wynikających z badania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz zachorowań na choroby zawodowe, a także kontrola realizacji tych wniosków.

Doradztwo w zakresie stosowania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy

Pracodawca może sam wykonywać zadania służby bezpieczeństwa jeśli ukończył odpowiednie szklenie i zatrudnia do 10 pracowników.