piątek, 1 lutego 2013

10 podstawowych zasad BHP na stanowisku pracy.



Stanowisko pracy powinno być urządzone  stosownie do rodzaju wykonywanie pracy oraz psychofizycznych właściwości pracowników.
Przepisy dotyczące organizacji stanowiska pracy określone zostały w rozporządzeni w sprawie ogólnych przepisów bhp.

1.         Miejsce w którym znajduję się stanowisko pracy powinno zapewniać pracownikowi swobodę ruchu w taki sposób aby mógł bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

2.         Urządzenia ochronne oraz odpowiednie znaki BHP powinny się znaleźć wszędzie tam gdzie występuję ryzyko pożaru, wybuchu, upadku lub pojawienia się czynników szkodliwych dla zdrowia i życia pracowników.

3.         Stanowiska pracy znajdujące się na zewnątrz po­mieszczeń powinny być tak usytuowane i zorganizowane aby pra­cownicy byli chronieni przed zagrożeniami zarówno ze strony czynników atmosferycznych jaki i czynników szkodliwymi dla zdrowia. Najczęściej spotykane czynniki niebezpieczne dla zdrowia i życia pracowników to hałas, uciążliwy zapach, pyły i gazy.

4.         Sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pracowników powinna być możliwość szybkiego opuszczenia miejsca pracy. A w razie potrzeby udzielenie pierwszej pomocy. Droga ewakuacyjna a także miejsca niebezpieczne powinny być prawidłowo oznaczone przez odpowiednie znaki bezpieczeństwa.

5.         Na stanowiskach pracy nie powinny być trzymane surowce, gotowe wyroby, materiały pomocnicze i odpady w ilościach większych od wynikających z potrzeb techno­logicznych, umożliwiających utrzymanie ciągłości pracy na danej zmianie.

6.         Materiały wykorzystywane do czyszczenia przesiąknięte różnego rodzaju substancjami  powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach niepalnych. Same pojemniki powinny być raz na 24h opróżniane w sposób  opisany w odpowiedniej instrukcji.


7.         Każde stanowisko pracy powinno mieć bezpieczne i wygodne dojście. Wysokość dojścia na powinna być mniejsza niż 2 m. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest zmniejszenie dojścia do wysokości 2m. Przejście między maszynami powinno mieć szerokość 0,75m. W przypadku ruchu dwukierunkowego 1m. 

8.         Osoby niepełnosprawne powinny mieć zapewniane dojście  do stanowiska pracy dostosowane o ich potrzeb i możliwości.

9.         Osoby wykonujące swoją pracę w pozycji stojącej lub wymagającej ciągłego chodzenia, powinny mieć  spoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji stojącej.

10.      Pracodawca powinien zapewnić zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych by wyeliminować potrzebę ręcznego przemieszczania ciężarów. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz