Instrukcja BHP, czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Instrukcja BHP określa najważniejsze aspekty danej pracy, które wpływają na bezpieczeństwo pracownika. Jest dokumentem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy są jednak obowiązkowe w zakładzie pracy?
Na co wskazuje Kodeks pracy?
Kodeks pracy, jako najważniejszy dokument obowiązujący pracodawcę i pracownika w art. 237 podkreśla, że obowiązkiem pracodawcy jest udostępniać instrukcje BHP pracownikowi. Ponadto Minister Pracy i Polityki Socjalnej w 1997 roku wydał Rozporządzenie, które określa szczegółowe wymagania dla owych instrukcji BHP. Są one nader obowiązkowe tam, gdzie wykonywane prace mogą powodować zagrożenie zarówno zdrowia, jak i życia pracownika.
Czego dotyczą Instrukcje BHP?
-stanowiska pracy,
-poszczególnych procesów pracy,
-poszczególnych maszyn.
W porozumieniu ze służbą BHP pracodawca ustala, czy na danym stanowisku potrzebne są podstawowe instrukcje, czy może bardziej dokładne dla np. określonych maszyn.
Struktura Instrukcji BHP
Powinny one zawierać informacje ogólne, czyli rodzaj kwalifikacji niezbędnych do pracy na danym stanowisku. Ponadto czynności przed rozpoczętą pracą, podczas pracy, a także po jej zakończeniu. Obowiązkowo musi ona zawierać czynności zabronione, zasady postępowania w przypadku awarii oraz zasady postępowania podczas wypadku.
Instrukcje BHP, gdzie ich szukać?
Jak już wiemy Instrukcje BHP powinny znajdować się szczególnie przy pracy, w której istnieje zagrożenie życia lub zdrowia pracownika. Obecnie znajdziemy strony, które proponują gotowe instrukcje do określonych maszynach i stanowiskach. Przykładem są instrukcje BHP ze sklepu znaki24.pl , gdzie dostępny jest szereg instrukcji, wykonanych w zgodzie z obowiązującymi normami. Znajdziemy tu m.in Instrukcje BHP przy pracach spawalniczych na budowie, przy obsłudze maszyn do zmywania naczyń, czy przy robotach budowlanych w okresie zimy.
Źródło: https://www.znaki24.pl/instrukcje-bhp.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz