poniedziałek, 25 stycznia 2016

Wybór gaśnicy - jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w miejscu pracy?

Przepisy przeciwpożarowe wymagają, aby w każdym budynku znajdowała się gaśnica. Jest ona naszą pierwszą linią obrony w przypadku pożaru - pozwala choć trochę opanować sytuację, zanim na miejscu zjawi się straż pożarna. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że aby wiedzieć, jak kupić dobrą gaśnice, konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu różnych czynników - między innymi tego, skąd może wziąć się ewentualne zagrożenie, a co za tym idzie, jakiego rodzaju gaśnicy powinniśmy użyć.

Gaśnice proszkowe

Występują one w wielu różnych rozmiarach, już od 1 kilograma wzwyż. Wyrzucany z nich proszek odcina dopływ tlenu do miejsca ogarniętego pożarem, przerywając proces spalania. Niektóre z nich napełnione są proszkiem ABC, który w wysokiej temperaturze zaczyna topnieć, a następnie pienić się, dzięki czemu efekt działania jest jeszcze lepszy. Nadają się do gaszenia pożarów z grup A, B i C (ciał stałych, cieczy i gazów) oraz instalacji pod napięciem do 1000V, jest to więc dość uniwersalny i najczęściej spotykany typ gaśnicy.



Gaśnice płynowe

Jak kupić dobrą gaśnicę, jeżeli zagrożenie może nas czekać tylko i wyłącznie wskutek pożaru ciał stałych? Najprostszy wybór to gaśnica płynowa wodna, pewniejsza będzie jednak napełniona specjalnym płynem gaśniczym. Nie wolno jednak używać jej do gaszenia palących się cieczy - spowoduje to tylko i wyłącznie efekt odwrotny do zamierzonego, czyli jeszcze większe rozprzestrzenienie się pożaru. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się gaśnica gastronomiczna, przygotowywana jak sama nazwa wskazuje specjalnie z myślą o gaszeniu zapalonych tłuszczy i innych cieczy, na przykład w restauracyjnych kuchniach.

Gaśnica śniegowa

Jej zaletą, w porównaniu do gaśnicy proszkowej jest to, że nie powoduje zabrudzeń. Jeżeli więc należy kupić dobrą gaśnicę do biura, w którym znajduje się wiele urządzeń elektronicznych, będzie to prawdopodobnie najlepszy wybór. Wypełniona jest ona dwutlenkiem węgla, który wydostając się z niej wypiera z miejsca pożaru tlen, który to z kolei jest "paliwem" dla ognia. Typ ten nie sprawdzi się niestety pod gołym niebem, gdzie gaz ten nie będzie mógł w odpowiednim stopniu zastąpić tlenu tak, aby zatrzymać reakcję spalania, należy uważać również na to, by samemu się nie zatruć.

Gaśnica przewoźna
To już sprzęt grubszego kalibru - jest ona z reguły bardzo ciężka, ale dzięki specjalnemu wózkowi możliwe jest szybkie przewożenie jej w różne miejsca objęte pożarem. Posiada wąż, który pozwala bardzo precyzyjnie nakierować środek gaszący na źródło ognia i najlepiej będzie zastosować ją w dużych halach, na stacjach benzynowych czy dużych zakładach przemysłowych.

Na rynku dostępne są również specjalne urządzenia gaśnicze do sprzętów elektronicznych. Aby wiedzieć, jak kupić dobrą gaśnicę, należy jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwe źródła niebezpieczeństwa i przyporządkować je do odpowiednich kategorii pożarów, a następnie poszukać gaśnicy przygotowanej właśnie do ich zwalczania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz