poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Znaki ewakuacyjne - bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych

Znaki ewakuacyjne - bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych
Kwestie bezpieczeństwa tak w miejscu pracy, jak i w miejscach publicznych  związane są z właściwym zarządzaniem kryzysowym w danej jednostce gospodarczej. Znaki ewakuacyjne - stanowiące podstawowy element bezpieczeństwa przeciwpożarowego są jedną z najważniejszych części ochrony przeciwpożarowej w każdym budynku.

Znaki ewakuacyjne - podstawowa ochrona przeciwpożarowa

Umieszczenie znaków ewakuacyjnych na terenie nieruchomości należy do obowiązków właściciela nieruchomości lub zarządcy. Drogi ewakuacyjne na terenie każdej nieruchomości muszą być oznakowane stosowanie do obowiązujących w Polsce przepisów prawnych. Niezastosowanie się do wymogów zawartych w poszczególnych aktach prawnych niesie za sobą karę grzywny.

Wymogi prawne ochrony przeciwpożarowej

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 24 sierpnia 1994 roku o ochronie przeciwpożarowej zapewnienie koniecznych warunków ochrony wraz z stworzeniem warunków organizacyjnych i formalnoprawnych stanowi kluczowe działanie w zakresie zarządzania nieruchomością. Ustawa nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek wyposażenia budynku, obiektu budowlanego bądź terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, co służyć ma przygotowaniu do działalności ratowniczej i zwiększeniu bezpieczeństwa osób znajdujących się na terenie danej nieruchomości.




Rozporządzenie Ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zawiera dokładne wytyczne w zakresie sposobów i warunków ochrony przeciwpożarowej. W świetle zapisów tegoż rozporządzenia właściciel budynku, nieruchomości jest zobligowany do znakowania zgodnego z Polskimi Normami dróg i wyjść ewakuacyjnych (nie dotyczy budynków mieszkalnych), miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, pomieszczeń i terenów z materiałami niebezpiecznymi, dźwigów dla straży pożarnej, drzwi przeciwpożarowych oraz dróg pożarowych a także miejsc, które według klasyfikacji uznane zostały za strefy zagrożenia wybuchem.

Tutaj można znaleźć przykładowe znaki ewakuacyjne


Znaki ewakuacyjne i ich zastosowanie

Znaki ewakuacyjne informują zarówno o tym, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, jak i miejsca usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi. Ich głównym zadaniem jest wspieranie zarządzania kryzysowego w danej jednostce na wypadek pożaru, klęski żywiołowej lub innej katastrofy zagrażającej życiu bądź zdrowiu osób znajdujących się na terenie nieruchomości. Prawidłowe oznakowanie terenu znakami ewakuacyjnymi zwiększa bezpieczeństwo i optymalizuje ryzyko chaosu w sytuacjach kryzysowych. Znaki ewakuacyjne są podstawą zarządzania kryzysowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz