wtorek, 23 lutego 2021

Znaki bezpieczeństwa w aktach prawnych

 

Znaki bezpieczeństwa w aktach prawnych

 

Pod pojęciem znaków bezpieczeństwa rozumie się charakterystyczne symbole mówiące w sposób graficzny o zasadach bezpieczeństwa i higieny. To w pojęciu ogólnym, natomiast szczegółowy podział wykazują kolejne normy, utworzone w oparciu o międzynarodowe normy ISO. W tychże znajdują się zapisy dotyczące zasad umieszczania znaków, a także kierunkują one poszczególne znaki na kategorie. Tym samym:

 

*Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym PN-84/E-02033

*Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa PN-92/N-01255

*Znaki bezpieczeństwa , Ochrona przeciwpożarowa PN-92/N-01256/01

*Znaki bezpieczeństwa i Ewakuacja PN-92/N-01256/02

*Techniczne środki przeciwpożarowe PN-N-01256-4


 

Znakowanie pomieszczeń

 

Zgodnie z przepisami, wszystkie budynki użyteczności publicznej muszą być prawidłowo oznakowane. Wykonawcą dyrektywy jest właściciel obiektu lub zarządca – jeśli tak stanowi umowa, a w zakładach pracy – pracodawca.

 

Znaki muszą zostać przytwierdzone w sposób stały, czyli taki, w którym niezmiennie istnieje ryzyko zagrożenia. W przypadku znaków ewakuacyjnych muszą one obejmować całą drogę wyjścia. Tak samo ważne jest oznakowanie tymczasowe, z którym mamy do czynienia w przypadku przebudowy budynku, a także w sytuacjach, w których zagrożenie pojawiło się nagle.

 

W miejscach pracy pracodawca zobligowany jest do przeprowadzenia szkole, podczas których pracownicy zostaną poinstruowani o znaczeniu umieszczonych znaków i poinformowani o konsekwencjach działań sprzecznych z obowiązującymi.

 

Liczba i rozmieszczenie znaków jest zależne od wielkości terenu, na którym zostaną zastosowane oraz jego specyfiki i użyteczności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz