środa, 16 stycznia 2013

Znaki zakazu palenia



  Ustawa o zakazie palenia wyrobów tytoniowych wzbudza liczne kontrowersje. Należy jednak pamiętać, że palący mężczyźni 21 razy częściej umierają z powodu raka płuc niż osoby, które nigdy nie paliły w swoim życiu,  natomiast u palących kobiet ryzyko to zwiększa się dwunastokrotnie. 9 na 10 osób chorujących na raka płuc osób paliło papierosy. Nałóg ten ma ścisły związek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wszystkich głównych rodzajów nowotworu płuc.

            Jakiś czas temu weszła w życie ustawa  dotyczące zakazu palenia w miejscach publicznych. W ustawie dokładnie zostały określone miejsca objęte zakazem palenia a także wysokość kar za jego nieprzestrzeganie.  Sankcje zapisane w ustawie mają być egzekwowane przez  Straż Miejską i  Państwową Inspekcję Sanitarną. A za ich nieprzestrzeganie grozi grzywna w wysokości 500 zł. Właściciele lokali, zobowiązani są do umieszczenia w widocznym miejscu znaków zakazu palenia tytoniu. Za nieumieszczenie informacji na temat zakazu w wyznaczonych miejscach właścicielom lub osobom zarządzającym danym obiektem będzie groził mandat w wysokości 2000 zł.


Nowe prawo wprowadza całkowity zakaz palenia
-         w środkach transportu publicznego,
-         na przystankach komunikacji publicznej,
-         w miejscach przeznaczonych do wypoczynku np. placach zabaw
-         hotele, akademiki, domy spokojnej starości, domy pomocy społecznej,
-         obiekty służące obsłudze podróżnych (lotniska, stacje kolejowe)
-         w lokalach gastronomicznych, gdzie  znajduje się tylko jedna sala, obowiązuje  całkowity zakaz palenia tytoniu
-         specjalne pomieszczenia dla  palaczy , w których zamontowane będą pochłaniacze, znajdą się także w biurowcach.


 Głównym celem wprowadzenia nowego prawa  jest  ochrona osób niepalących, którzy w , narażeni są na wdychanie dymu papierosowego. Kolejnym zadaniem ustawy jest poszerzanie świadomości na temat szkodliwości palenia. Prawo obejmie głównie przestrzenie użytku publicznego. Tutaj palenie będzie możliwe tylko w specjalnych pomieszczeniach. Puby, restauracje czy dyskoteki przepisy zobowiązują właściciela do wyznaczenia stref dla palących. Strefa taka musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu, dobrze wentylowanym. Dym tytoniowy nie ma prawa przenikać do strefy dla niepalących. Palarnie mają powstać również w miejscach pracy, jest to jednak głównie zależne od pracodawcy i rodzaju instytucji. 

Nowe prawo jest również uzupełnieniem dotychczasowych przepisów  na temat obowiązku umieszczenia znaków zakazu palenia we wszystkich miejscach gdzie obowiązuje zakaz.  Ustawa zabrania również promowanie palenia tytoni np. za pomocą kampanii reklamowych w telewizji. Kolejne ograniczenie wprowadzone przez przepisy to zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych w sklepach samoobsługowych. Nie można również eksponować w widocznych miejscach opakowań imitujących produkty mające w swym składzie tytoń.

Znaki zakazu palenia - sprawdź

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz